Counter-Strike 2 není jen o aktivním trhu se skiny; oddaní hráči mohou předčit své vrstevníky v určitých kognitivních úkolech.
Nedávná studie provedená University of Sheffield naznačuje, že populární kompetitivní střílečka Counter-Strike může mít pozitivní dopad na kognitivní schopnosti hráčů.
Výzkum zjistil, že profesionální a poloprofesionální hráči překonali začátečníky v jednoduchých úlohách rozhodování v průměru o 88,94 milisekund. Pomocí počítačového modelování vědci určili, že tato výhoda pochází z rychlejšího zpracování podnětů a rychlejší exekuce reakcí:
„V složitějších úlohách vyžadujících rozhodování odborníci také vykazovali rychlejší akumulaci informací, což naznačuje jejich výhodu v dynamickém prostředí, kde hraje klíčovou roli rychlost rozhodování.“
Možné využití mimo hraní her
Vědci se domnívají, že tyto výsledky by mohly mít praktické využití i mimo herní průmysl:
„Výsledky by mohly být využity při vývoji tréninkových programů pro profesionály pracující ve stresujících prostředích, kde je klíčová rychlost a přesnost při rozhodování. Příklady zahrnují lékaře, zdravotní sestry, dispečery letového provozu a finanční obchodníky.“
Proč je Counter-Strike 2 ideálním předmětem výzkumu
Profesor Claudia von Bastian, odbornice na kognitivní psychologii z University of Sheffield, se domnívá, že Counter-Strike je vynikajícím objektem pro studium vlivu her na kognitivní schopnosti:
„Hra obsahuje rychlé prostředí, kde proti sobě soutěží dva týmy, navigují mapy a efektivně komunikují, čímž zapojují více kognitivních procesů. Hráči musí rychle analyzovat situace, zvažovat četné faktory a prioritizovat svá rozhodnutí, aby dosáhli úspěchu.“
Tyto poznatky dále ukazují, že kompetitivní hraní her může posilovat kognitivní dovednosti, což dělá z esportu více než jen zábavu – může sloužit jako tréninková platforma pro vysoce výkonné rozhodování v reálných situacích.