Historie se opakuje, dva nejlepší týmy světa se opět utkají ve finále!

  • 17. 07. 2022 12:50

Dnes odpoledne nás čeká velice zajímavý souboj dvou nejlepších týmů světa. Na jedné straně aktuální TOP1 tým světa Navi s legendou jako je Aleksandr “s1mple” Kostyliev, který si dle HLTV s HLTV ratingem 1,34 drží momentální první příčku nejlepšího hráče světa, na straně druhé FaZe Clan v čele s hráči jako je Finn “karrigan” Andersen, jaké jsou šance jednotlivých týmů a kdo obsadí post prvního týmu světa tentokrát? To vše se dozvíme dnes odpoledne, avšak pojďme se podívat co bychom mohli ve finále očekávat a jak bychom mohli předpovědět průběh dnešního finále na základě předchozích výkonů v turnaji.

FaZe ve finále bez ztráty jediné mapy!

FaZe se turnajem do finále probojovali jako nůž po másle, a to totiž bez ztráty jediné mapy! Ve skupinové části převálcovali tým jako jsou brazilští 00NATION, se kterými předvedli relativně vyrovnaný souboj a po vítězství 16:13 na Ancientu a 16:10 na Infernu, poslali brazilskou sestavu do lower bracketu, kde následně podlehli americké sestavě Liquid. Dalším soupeřem pro ně byla překážka ve formě týmu ruských Spirit, kde opět předvedli relativně vyrovnanou bitvu, avšak po vítězství Ancientu 16:10 a Nuku 16:13 se na Faze nezmohli a opět poslali svého protivníka do lower bracketu, kteří byli následně vyřazení brazilským týmem Furia. Ve finále skupin na Faze čekali legendární Astralis se svou pozměněnou sestavou, však příliš se nezmohli a opět po vyrovnané přestřelce, kde Faze vyhráli Overpass 16:13 a Inferno 16:11, umístili Astralis do čtvrtfinále, kteří zde následně porazili rozjeté MOUZ a postoupili tak do semifinále proti týmu NaVi.

Včera jsme mohli vidět semifinálový zápas mezi Faze a španělským Movistar, kteří doteď v turnaji předváděli naprosto neuvěřitelné výkony. Očekáván byl velice vyrovnaný zápas, avšak nebylo tomu doslovně tak a přes veškerou snahu, kdy Faze převzali pick týmu Movistar, Ancient, 16:12 a svůj pick Nuke 16:9, vyřadili Movistar z turnaje a odnesli si tak pěkný finanční obnos o hodnotě 80 000$. Tímto se Faze i když s relativně vyrovnanými zápasy dostali až do finále celého IEM Cologne 2022.

Získajú FaZe ďalšiu cennú trofej?

Získajú FaZe ďalšiu cennú trofej? Source: Jan Hložek, EPLAYER
Ne příliš snadná cesta týmu NaVi

Cesta týmu NaVi byla už o něco krkolomnější oproti Faze. Hned první zápas ve skupině se jim postavili odhodlaní MOUZ, kde předvedli opravdu vyrovnané csko, avšak nestačilo to a NaVi MOUZ porazil 2:1 na mapy, kde MOUZ prohráli svůj pick Nuke 12:16. Pak přišel pick NaVi, Mirage, kterého se po opravdu vyrovnaném souboji zmocnili MOUZ 16:14 a v decideru, na Infernu, už nezmohli MOUZ skoro nic a prohráli 6:16. Ve druhém zápase skupin na čekali švédští Ninjas and Pyjamas, kde jsme všichni čekali vyrovnané utkání, avšak nakonec tomu nebylo vůbec tak a NaVi naprosto jednostranně NIP rozdrtilo 16:3 na picku NIP, Overpassu, a 16:7 na Infernu. Ve finále skupin na ně čekala již dříve zmiňovaná španělská sestava Movistar Riders, kde jsem já osobně čekal velice vyrovnané a zajímavé utkání a to už jen z toho důvodu, jakou měli Movistar dosud formu. Nemýlil jsem se a Movistar nasadilo laťku vysoko výhrou první mapy 16:9 na svém picku, Infernu. Bohužel další mapy Movistar povolili a NaVi nakonec zápas ovládli 16:11 na svém picku, Miragi, a na decideru, Overpassu, nastříleli 16:10. Movistar se tímto dostali do čtvrtfinále a NaVi postoupili rovnou až do semifinále, kde jsme včera mohli vidět vyrovnaný souboj proti Astralis.

První mapu, tedy pick týmu Astralis, se Navi zmocnili poměrně s klidem ve stavu 16:8 a jakmile se přešlo na Mirage, začalo to být o něco zajímavější. NaVi se v první polovině vůbec nedařilo a za teroristickou stranu nastříleli pouze 3 kola, takže střídání stran bylo ve stavu 12:3 ve prospěch Astralis. Po vystřídání stran avšak NaVi ukázalo svou sehranost za CT stranu a dokázali zápas posunout až do overtimu, kde nakonec Astralis porazili vyrovnaným stavem 19:17 a vyřadili tak Astralis z turnaje, kteří si také odnesli finanční obnos ve výši 80 000$. Jde vidět, že NaVi umí ukázat své odhodlání a i když prohrává velkým náskokem protivníka, nezalekne se a bojuje až do poslední chvíle.

NaVi obhajujú titul z minulého roka

NaVi obhajujú titul z minulého roka Source: Martin Bukovský, EPLAYER
Jak by tedy dnešní finále mohlo vypadat ?

Favoritem turnaje je tým NaVi, což dokazují i kurzy na tipovacích portálech a minulost těchto dvou týmů. Avšak na druhou stranu se musí brát v potaz, jak se dosud v turnaji dařilo týmu Faze oproti právě zmiňovaným NaVi. Projít takovým turnajem, kterého se účastní světové špičky bez ztráty jediné mapy není totiž jenom tak.

Co se týče statistického hlediska, NaVi se spolu proti Faze utkali již celkově 23 krát, z toho 16 krát NaVi nad Faze vyhrálo. Naposledy se v momentálních sestavách proti sobě utkali na BLAST Premier Spring Final 2022, kde NaVi naprosto jednoznačně rozdrtili Faze 2:0 v BO3 sérii, kdy NaVi vyhrálo svůj pick, Dust II, stavem 16:6 a na picku týmu Faze, Infernu, předvedli NaVi naprostou dominanci a Faze se zmohl pouze na jedno jediné kolo, takže NaVi vyhráli stavem 16:1. Pravdou také je, že Aleksandr “s1mple” Kostyliev v tomto zápase nastřílel neskutečných 46 killů s konečným HLTV ratingem 1.80.

Na stranu druhou musíme zabrousit 2 měsíce zpět na poslední major PGL v Antverpách, kde Faze proti NaVi předvedli opravdu zajímavý souboj, který byl napínavý až do poslední sekundy a Faze si zde odnesli svůj první Major titul.

Z hlediska výkonů co se souboji mezi ostatními týmy světa týče, tak si NaVi aktuálně drží 8 zápasový win streak, na druhé straně Faze s pouhým 4 zápasovým win streakem, avšak v tomhle ohledu také hodně hraje svoje, s kým se v poslední době jednotlivé týmy zrovna utkali.

Dnešné finále je reprízou z belgického Majoru

Dnešné finále je reprízou z belgického Majoru Source: PGL

Finále IEM Cologne 2022 proběhne ve formátu BO5, takže také bude hodně záležet, jaké mapy dnes uvidíme. NaVi si za poslední 3 měsíce drží hned dvojnásobný 100% win rate a to na mapách Dust II, který si zahráli celkem 4 krát a Overpass, který jsme u NaVi mohli vidět 3 krát. Další jejich dominantní mapou je mapa Mirage s 77% win ratem z 13 map a mapa Ancient s 80% win ratem z 5 odehraných map. Co se týče Faze, jejich naprostou dominantou je mapa Nuke s 91% win ratem a to nutno podotknout, že se jedná o údaj z 11 odehraných map. Další moc přívětivý výkon předvádí na mapě Inferno s 70% win ratem, konkrétně z 10 odehraných map. Jak můžeme vidět, tak úspěšnost na mapách zde jednoznačně drží NaVi, avšak Faze má také své mapy a vždycky oba týmy mohou překvapit. Zajímavostí může být, že oba týmy nehráli za poslední 3 měsíce ani jednou mapu Vertigo.

Shrnutím můžeme očekávat velice vyrovnaný a zajímavý zápas, bude také hodně záležet, kdo jako první zabanuje mapu Vertigo a jaké mapy se tedy ve výsledku budou hrát. Faze se do finále dostali v o něco přesvědčivější formě, avšak na své cestě do finále měl přece jen o něco snazší protivníky, což se oproti NaVi příliš říct nedá. Oba týmy zatím předváděli hodně kvalitní csko, avšak vítěz může být jen jeden a osobně bych na vítěze tipoval spíš NaVi, necháme se překvapit. Obhájí dnes Faze svůj TOP1 post nebo přenechá svůj trůn týmu NaVi ? To vše se dnes dozvíme od 16:00!

Zdroj titulnej fotografie: PGL

Ohodnotit

0

Komentáře

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.