Jsou to více než dva roky od senzačního představení ENCE v Katowicích. Z tehdejší sestavy už nikdo nezůstal

  • Vilém Vejnar
  • 19. 05. 2021 16:00

Show, kterou předvedla "legendární" finská sestava si musí pamatovat každý fanoušek CS:GO. Celý svět Counter-Striku obletěl slogan EZ4ENCE a dokonce byla vytvořena jejich vlastní písnička. Od nezapomenutelného Major turnaje v Katowicíh 2019 uplynuly více než dva roky a za tu dobu se s týmem hodně událo. Nikdo z původní pětice v něm totiž nezůstal. Jak vypadal jejich vzestup a následně pád? Kde jsou bývalí hráči dnes?

Finská organizace se v dubnu 2018 rozhodla vsadit na méně známá jména a svou soupisku obohatila o čtyři nadějné hráče. Nováčci doplnili Aleksiho "allu" Jalliho, jenž v týmu působil už v letech 2013-2014 i 2016 a s organizací podepsal v březnu téhož roku dvouletý kontrakt. Jako trenér přišel k nově poskladané pětici Slaava "Twista" Räsänen.

Sestava vypadala následovně:

Jani "Aerial" Jussila
Aleksi "Aleksib" Virolainen
Aleksi "allu" Jalli
Jere "sergej" Salo
Sami "xseveN" Laasanen

Slaava "Twista" Räsänen (coach)

Málokdo čekal, že udělají tak obrovskou stopu v historii CS:GO. Photo by ENCE (twitter)

 

Jedno překvapení za druhým aneb cesta ENCE do finále Katowic 2019

Velkolepé dobrodružství Finů mohlo tedy začít. Svými výsledky se ze začátku řadili mezi průměrné týmy. Vyhrávali menší turnaje a dokázali se kvalifikovat i na větší soutěže, ale jen zřídka obsazovali vrchní příčky. Zlom nadešel na IEM Katowice 2019. Probojovali se přes kvalifikaci až na Minor, kde bez jediného prohraného zápasu postoupili do Challangers Stage. V této části turnaje sice prohráli proti Renegades, ale ostatní duely zvládnuli a mohli se tak radovat z postupu do Legends Stage.

Tam na ně čekali jen ti nejlepší. Finové nezačali vůbec dobře. Po prvních dvou nevydařených utkáních mělo ENCE skóre 0:2 a pro vstupenku do vysněného play off muselo nadcházející tři zápasy vyhrát. Stačila jedna porážka a mohli se vrátit se svěšenými hlavami do Finska. Při dalším střetnutí i vypadalo, že k tomu dojde, protože BIG jasně ovládl první mapu 5:16 a na druhé měl náskok 0:7. Aleksi "Aleksib" Virolainen jakožto kapitán se ale postaral o neustále motivování spoluhráčů, a nakonec obrátili nepříznivý vývoj zápasu ve svůj prospěch. V dalších dvou kláních přehráli G2 i AVANGAR 2:0. Sen se stal skutečností a hromada fanoušků nejen ve Spodek aréně v Katowicích čekala, co v play off ukáží.

Ve čtvrtfinále si na ENCE brousil zuby Team Liquid, který představoval jasného favorita. Bohužel pro Liquid, zaznamenal Aleksi "allu" Jalli 39 přesných zásahů s jeho AWPéčkem, a na to americko kanadská sestava nestačila najít odpověď. V cestě do finále jim stálo už jen Natus Vincere. Opakoval se stejný scénář jako ve čtvrtfinále. ENCE mělo opět roli outsidera a opět zvítězilo. Ve finále se utkalo s Astralis, které zvedlo nad hlavu pohár i z posledního Majoru. I tady bylo o dost papírově slabší, ale tentokrát nedokázalo zaskočit protivníka a Astralis se bez větších problémů stalo králem Katowic.

Pro hráče ENCE bylo prohrané finále určitě zklamáním i když se zdaleka neměli za co stydět. Předčili všechna očekávání a vybudovali obrovskou fanouškovskou základnu ze všech koutů světa. Photo by hltv.org

 

Vyvrcholením jejich formy by se dalo označit představení v Katowicích a triumf na BLAST Pro Series: Madrid 2019, kde ve finále tohoto turnaje vrátili porážku Astralis. Úpadek nastal po StarLadder Berlin Majoru 2019, na kterém si vybojovali dělené 5.-8. místo. Hned po konci této soutěže nastala změna. Do týmu místo Aleksiho "Aleksib" Virolainena přišel Miikka "suNny" Kemppi. Čas ukázal, že to bylo spíše špatné rozhodnutí.

Kam se hráči přesunuli?

Prvním, kdo opustil finskou organizaci byl Aleksi "Aleksib" Virolainen koncem roku 2019. Vedení mu oznámilo už před blížícím se StarLadder Berlin Majorem 2019, že to pro něj bude poslední turnaj pod jejich barvami. Po konci Majoru v Berlíně se tak doopravdy stalo. Aleksi nakonec zakotvil v nové organizaci ve hře CS:GO a to OG, která se předtím zaměřovala hlavně na hru Dota 2. CS:GO sekce OG patří mezi špičku a dnes si drží 20. místo ve světovém žebříčku.

Osm měsíců po odchodu Aleksiho se rozloučil i Sami "xseveN" Laasanen. Zavítal do HAVU Gaming.

V říjnu 2020 z aktivní sestavy odešel na dobu neurčitou Jani "Aerial" Jussila, kvůli zdravotním problémům. Začátkem dalšího roku zamířil stejně jako Sami do HAVU Gaming.

Měsíc po tom, co Jani "Aerial" Jussila ohlásil zdravotní problémy se i Jere "sergej" Salo rozhodl po dohodě s organizací přemístit na lavičku. I když v žebříčku nejlepších dvaceti hráčů roku 2019 byl vyhlášen na 13. místě, tak měl nedostatek motivace a potřeboval si dát pauzu. Před měsícem vyšlo na povrch oznámení, že bude jedním z hráčů mixu GORILLAZ, kde si zahraje třeba s Robinem "flusha" Rönnquistem nebo Miikkou "suNny" Kemppim.

Aleksi "allu" Jalli strávil v ENCE tři roky, což je nejdelší období ze všech jeho parťáků. Před necelým týdnem napsal na twitter, že si bere pauzu od aktivního hraní. Jestli se vrátí zatím nikdo neví.

Ohodnotit

0

Komentáře

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.