Meet your legend - markeloff

  • Vilém Vejnar
  • 15. 02. 2020 18:00

Začátky

Ukrajinská legenda Yegor 'markeloff' Markelov se narodil 12.2.1988 (32 let) ve městě Dněpropetrovsk. Spoustu hráčů Counter-Striku přivedl ke hraní starší bratr a ani on není výjimkou. Svého starší bratra Antona, který hrál v období 2002-2003 za Hellraisers považoval dokonce za idola. Snažil se ho v hromadě věcí napodobit. Poprvé se Yegor ukázal na scéně v roce 2004 a o pět let později podepsal smlouvu stejně jako Anton s Hellraisers. V novém dresu si zahrál i na Majoru WCG 2009, kde skončil už ve třetím kole. V této organizaci nevyhrál žádný větší turnaj a po třech měsících se s HR rozloučil. Jeho kroky dále směřovali do ARBALET UA, ze kterého se po roce celá pětice hráčů přemístila do Natus Vincere.

Markeloff během turnaje WCG 2009 v Číně. Photo by hltv.org

 

Přestup do Na'Vi

V půlce února 2010 se přemístil do Na'Vi, kde zažil nejlepší časy své kariéry. Tehdejší kapitán Danylo 'Zeus' Teslenko dovedl svou čistě ukrajinskou skvadru k vítězství na IEM Season IV a markeloff se mohl pyšnit prvním titulem z Majoru. Výhra na tomto turnaji byla pouhým začátkem velké éry Natus Vincere. Jejich výkony se posunuly na vyšší úroveň a málokdo je dokázal porazit. Jejich dominance pokračovala i na nadcházejícím ESWC 2010. Velkolepé finále proti SK Gaming nezačalo pro Na'Vi vůbec dobře, protože v BO3 sérii prohráli hned na první mapě. Pětice Ukrajinců se ale nevzdala a duel zvrátilo na svou stranu. Markeloff několikrát podržel svým AWPéčkém a velkým dílem přispěl k tomuto triumfu. Natus Vincere si získávalo více a více fanoušků po celém světě, což jim rozhodně dodávalo sebevědomí, které hrálo důležitý faktor. S koncem kouzelného roku 2010 se blížil i poslední Major (WCG 2010) a jak jinak zakončit vydařenou sezónu než se třetí zlatou medailí na krku v řadě? Zeus dovedl své spoluhráče bez jediné porážky až do samotného finále, které mělo to správné napětí do konce třetí mapy a trochu svým průběhem připomíná ELEGUE Major 2018 Boston. Stejně jako v Bostonu rozhodovalo až prodloužení na poslední mapě. Markeloff a spol nakonec po dlouhém boji dokázali ukořistit i třetí mapu. Tímto vítězstvím se přidali k SK Gaming jako jediný tým, co získal pohár na Majoru třikrát v jednom roce. Yegor za své celoroční výkony obdržel cenu pro nejlepšího hráče roku 2010, který pro něj byl zdaleka nejvydařenějším ze všech. Za jediný rok dokázal vyhrát dvanáct medailí z toho osm zlatých.

Na'Vi po úspěšném finále na WCG 2010 v Los Angels. Photo by hltv.org

 

Další rok plný úspěchů

Do další sezóny nastoupil opět v žlutočerných barvách připraven navázat na úspěchy z té minulé. První turnaj nového roku se mu příliš nevydařil. Na IEM Season V European Championship Finals, kde hráli před domácím publikem v Kyjevě málem nepostoupili ze skupiny a o postup se museli utkat s TCM-Gaming. Důležitý duel naštěstí ovládli a probojovali se do play-off. Ve čtvrtfinále prošli přes Moscow Five ale v dalším kole už nestačili na Fnatic, které je vyřadilo z boje o zlatou medaili. Před arénou plnou fanoušků převážně v dresech Natus Vincere se nechali Ukrajinci obrat o bronz od Frag eXecutors. Své domácí fanoušky moc nepotěšili a odjeli domů s ,,bramborou". Pak už následovalo IEM Season V, kam si Na'Vi jelo za jediným úkolem. Zvítězit a prodloužit svou sérií na čtyři vyhráné Majory za sebou, což se ještě nikomu nepodařilo. Měli možnost předehnat SK Gaming v počtu titulů, kterou využili. Vyrovnanost mezi Na'Vi a SK se ukázala už ve skupinovém zápase, kde si oba týmy odnesly po jednom bodu za remízu. Na čtvrtfinálový duel je vyzvalo brazilské compLexity Gaming. To na ně nestačilo a po dvou prohraných mapách mohli odletět zpět domů. Jediný, kdo stál Ukrajincům v cestě do finále bylo pouze mTw, jenž po velice vyrovnaném zápase prohrálo 1:2. Ve finálním souboji čekala velká výzva v podobě polských Frag eXecutors v čele s Jarosławem 'pashaBiceps' Jarząbkowskim. Hrály se mapy Train a Dust2 stejně jako v Kyjevě, kde tenkrát Na'Vi selhalo. Zeus ale udělal se svým týmem za ty necelé dva měsíce obrovský pokrok, díky kterému dokázali vrátit Polákům porážku. Markeloff to s jeho spoluhráči doopravdy dokázal a zapsal se do historie Counter-Striku jako hráč, co obdržel čtyři tituly za sebou. V nadcházejícím období by se dalo říct, že kam jel tam získal minimálně bronz (většinou zlato). Ukrajinci přicestovali na ESWC 2011, kde určitě patřili mezi favority. Poměrně lehce se dostali do finále proti SK Gaming. Navýšení rekordu bylo tak blízko ale Na'Vi to bohužel nezvládlo. První mapu ztratili až v prodloužení a na druhé dostali výprask 3:16. Jejich neporazitelnost na Majorech skončila. Yegor se opět umístil v TOP20 nejlepších hráčů roku, tentokrát ale na třetím místě.

Markeloff s jeho poslední zlatou medailí z Majoru (IEM Season V). Photo by hltv.org

 

Přesun na CS:GO

Posledním vyhraným S-Tier turnajem Na'Vi ve staré verzi CS se stal kyjevský IEM Season VI Global Challenge. Sestava okolo markeloffa dlužila SK Gaming porážku z posledního hraného Majoru ale skupinovou BO1 nezvládli a opět byli Švédy poraženi. Ze skupiny však postoupili a za pomocí domácích fanoušků si dokázali poradit i s Fnatic. Už jen finále a nemohl v něm čekat žádný jiný tým než samozřejmě SK. Ukrajinci se jich nezalekli a vrátili jim hořkou porážku jak ze skupin, tak z Majoru. Rozdrtili je 16:3 a 16:5 a za přítomnosti plné arény zvedli svou první trofej v novém roce 20112. Přišlo oznámení od Valve ohldně nové verze ze série Counter-Strike, což pro CS 1.6 znamenalo jediné. Pomalé snížení počtu hráčů, kteří se přesunuli na novou verzi Global Offensive, mezi nimi samozřejmě nechyběli ani profíci. Na'Vi se chtělo rozloučit s "jedna šestkou" tak, jak se patří, tedy s posledním možným titulem. To se jim však nepodařilo, protože je v grand finále porazilo ESC Gaming (bývalý Frag eXecutors). Celá sestava Natus Vincere přešla na CS:GO.

Sestava Na'Vi se stříbrnou medailí na krku z IEM Season VI World Championships. Photo by hltv.org

 

Odchod z Na'Vi

V období 2012-2013 se ukrajinská sestava hodně trápila a nedokázala zvítězit na větším turnaji. Markeloff a jeho dlouholetý spoluhráče Edward dostali nabídku od Astana Dragons, kterou přijali. Žádného většího úspěchu v roce 2013 jsme se nedočkali až na ESWC 2013, odkud se odvezli bronz po poražení legendárního Ninjas in Pyjamas a DreamHack Winter 2013 (Major), kde se Draci umístili na děleném 5.-8. místě, což jim zaručilo účast na dalším Majoru. Za první rok strávený v CS:GO obržel markeloff cenu pro 15. nejlepšího hráče roku. Koncem roku se rozhodla celá sestava až na Edwarda odejít z organizace Astana Dragons a připojit se k Hellraisers. Yegor se po pěti letech vrátil tam, kde hrál na svých začátcích. V této organizaci si zahrál i po boku dnešní superhvězdy Oleksandra 's1mple' Kostyileva. HR nehráli nejhůř na druhou stranu nějak extra nevynikali. Téhož roku se zúčastnili všech Majorů ale nikdy se nedostali dál než do čtvrtfinále. Po necelém roční reprezentování HellRaisers se rozhodl přijmout nabídku od FlipSid3 Tactics, kam se mimo jiné připojil i s1mple.

Yegor společně s HR na DreamHack Winter 2014. Photo by hltv.org

 

Ukončení kariéry

Markeloff ve FlipSid3 Tactics odehrál dlouhé tři roky během kterých se mu nepodařilo zvítězit na žádném významnějším turnaji. Pravidelně se zúčastňoval každého Majoru, kde se stejně jako v HR nedokázal probojovat dál než do čtvrtfinále. Získal pár medailí z B-Tier nebo C-Tier turnajů, bohužel pouze dvě bronzové z S-Tier klání. Poslední velký turnaj, jenž si zahrál byl ELEGUE Major Boston 2018. V březnu toho samého roku přešel do stavu neaktivního hráče a zatím není známo, co s ním bude dál. Mohl by začít trénovat nějaký tým a předat své obrovské zkušenosti dál. Jeho návrat na scénu se příliš nepředpokládá. Bezpochyb patří markeloff k nejlepším hráčům jaké kdy svět spatřil. Fanoušky má po celé planetě a stal se pro ně nezapomenutelnou legendou především za dob CS 1.6. Tvořil velice důležitou součást tehdejší sestavy Natus Vincere při jejich éře. Zda se Yegor pokusí dostat do role trenéra nebo analytika ví pouze on. Sám v rozhovoru pro Valve uvedl, že rodina pro něj znamená vše. Chtěl by trávit více času se svými nejbližšími a svou malou neteří, se kterou má vskutku dobrý vztah.

Markeloff při jeho posledním Majoru v Bostnu. Photo by hltv.org

Ohodnotit

0

Komentáře

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.