Nejlepší na FACEITu jsou Estonci, Dánové a Islanďané. Jak si vedou Češi a Slováci?

  • 25. 06. 2023 17:00
Zdroj titulní fotografie: WIN.gg

Doba hraní oficiální cestou skrz implementovaný kompetetivní mód, tzv. "Matchmaking", již dávno odzvonila. Dnešní hráči radějí cestu volbu platformy třetí strany, která zpravidla zajišťuje příjemnější, důvěryhodnější, výváženější a férovější zážitek ze hry.

FACEIT ELO je zpravidla relativně dobrým ukazatelem dovednosti a dokáže vytvořit určitou představu o výkonu jednotlivých hráčů. Na této kvalitní matchmakingové službě je konkurence velmi tvrdá a profesionální hráči ji využívají k rozvoji jak svých dovedností pro turnaje, tak i k získání vyššího ELO hodnocení.

Nejlepší evropské země statisticky

Nicméně, úspěch hráčů v jednotlivých zemích se může lišit. Některé země mají výrazně vyšší koncentraci špičkových hráčů a silnější herní scénu než jiné země. Je tedy důležité si uvědomit, že i když je Evropa obecně úspěšná, výkonnost hráčů v jednotlivých zemích se může značně lišit.

Jeden z těchto hráčů se rozhodl sestavit statistiku nejlepších hráčů na FACEITu tím, že hráče seřadil podle zemí. Tímto způsobem poskytl zajímavý pohled na to, jak si jednotlivé národy stojí mimo profesionální turnaje.

Statistiky byly sestaveny uživatelem Reddit s přezdívkou NXvDox, který vzal všechny hráče na FACEITu s ELO o hodnotě nad 3 000 z každé evropské země a porovnal je s populací dané země. Výsledkem vznikl procentuální graf ukazující, které národy mají nejvyšší koncentrace hráčů na nejvyšší úrovni. Pro srovnání, hráči s ELO nad 3 000 jsou o 1 000 ELO výše než minimální hodnocení pro úroveň 10.

map-of-faceitcs-3000-elo-players-per-capita-in-europe-v0-ix8xlj5hc67b1.png

Statistika hráčů přesahující 3000 ELO v počtu na 100 000 obyvatel Source: Reddit uživatel NXvDox

Podle této analýzy mají Dánsko, Estonsko a Island nejvyšší koncentraci těchto talentovaných hráčů. Dánsko příliš překvapením není, a to hlavně kvůli obrovskému zastoupení na profesionální úrovni a prosperující národní scénu. Ve všech pěti aktuálně nejlepších týmech žebříčku HLTV je alespoň jeden dánský hráč. Tato země má také nejvíce vítězů velkých šampionátů ze všech zemí.

Estonsko a Island jsou překvapivější. Ikonického estonského hráče, kterého by fanoušci esportu mohli rozpoznat, je Robin "ropz" Kool z týmu FaZe, a islandského profesionála v CSGO by mohli jmenovat jen hardcore fanoušci. Jejich vysoká koncentrace je pravděpodobně způsobena relativně malým počtem obyvatel. V Estonsku žije 1,3 milionu lidí, zatímco na Islandu o něco méně než 373 tisíc. Druhému jmenovanému stačí 80 hráčů, aby se kvalifikoval do nejvyšší datové úrovně.

Jak si vede tuzemská scéna oproti Evropě?

Česko a Slovensko se umisťují nad průměrem s 2 až 3 hráči s ELO ratingem nad 3000 na 100 tisíc obyvatel, což je solidní základ. Pokud jde o místní hráče, dlouhodobě vyniká David "frozen" Čerňanský, a hned za ním je David "forsyy" Bílý, který je v současnosti bez angažmá. Konkrétní žebříčky pak lze naleznout pro Česko a Slovensko přímo na oficiálních stránkách FACEITu.

Faceit_rank_distribution.png

Statistika českých hráčů na FACEITu dle úrovně k datu 5. 3. 2023 Source: CS2Haven

Faceit_rank_distribution (1).png

Statistika slovenských hráčů na FACEITu dle úrovně k datu 5. 3. 2023 Source: CS2Haven

csgo-faceit-rank-distribution-in-europe.png

Statistika Evropy na FACEITu dle úrovně k datu 5. 3. 2023 Source: CS2Haven

Ohodnotit

0

Komentáře

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.