Sobotný pokec #10: Martin Novotný - CEO ECLOT

  • Martin Bukovský
  • 17. 10. 2020 18:00

V jubilejnom 10. dieli sme vyspovedali ďalšieho človek z pozadia scény. Martin Novotný patrí k menej zvučným menám, no stojí za jednou z popredných organizácií našej scény, ECLOT. Patrí k jednému zo zakladateľov samotnej organízácie. V rozhovore sme sa dozvedeli viaceré zaujímavosti, cez začiatky organizácie, famóznu cestu na finále MČR 2019 až po nedávne vyhraté MSR 2020.

Ahoj Martin. Ty pôsobíš v esporte už pomerne dlho. Mohol by si opísať tvoju súčasnú rolu?

Ahoj, v esportu působím téměř od doby, kdy jsem ho začal i sledovat. První esport zápasy, turnaje, ligy atd. jsem začal sledovat někdy ke konci roku 2014. Následně v roce 2015 jsem se i pokoušel stát se aktivním hráčem v LoLku, to mi ale nevyšlo. Potom jsem začal kromě LoLka objevovat i jiné esport tituly zejména Counter-Strike, anebo Rocket League. Když jsem si uvědomil, že to hraní není úplně pro mě rozhodl jsem se, že se vydám jinou cestou.

Si jeden zo zakladateľov organizácie ECLOT. Na scéne pôsobíte už od roku 2015. Čo bolo vašou víziou pri zakladaní organizácie? Splnili ste si ciele, ktoré ste si zadali? >

Tak abych byl upřímný naše vize neexistovala. Zkrátka a jednoduše jsme se společně s InTrAleXem (pozn. redakce spoluzakladatel týmu ECLOT) rozhodli, že si založíme vlastní tým, protože v té době nás žádná jiná organizace nechtěla vzít pod svá křídla. Žádnou myšlenku, vizi ani nic podobného jsem neměl, prostě jsem se do toho vrhnul po hlavě, protože mě to bavilo. Cíle, ambice a myšlenky přišli až časem, kdy jsem si začal uvědomovat, že to má smysl a že se nám docela i daří. Taky je potřeba zmínit, že když jsme začínali bylo nám oběma 15 let. V tomhle věku ještě nemáte jistě daný směr.

IMG_5058-min.JPG

Pár rokov neskôr a Martin vybudoval jednu z popredných CZ/SK organizácií Photo by ECLOT

Medzi vaše najväčšie úspechy s CS:GO sekciou by sa dalo považovať druhé miesto na MČR 2019. Čakal si, alebo aspoň dúfal, v podobný úspech? Čo sa ti honilo hlavou počas finále?

Druhé místo na MČR přišlo jako blesk z čistého nebe. Samozřejmě kluci během celé té sezony předváděli kvalitní výkony a upozorňovali na sebe, ale v době, když se losovali skupiny jsem myslel pouze na to, že úspěch bude postoupit ze skupiny - myšlenky na titul přišli až po výhře nad eSubou. Důvodů proč nikoho z vedení týmu moc nenapadlo, že by se mohl takový úspěch zrodit bylo víc. Tím hlavním byla tehdejší atmosféra v týmu, která byla na bodě mrazu. Kluci spolu již delší čas před MČR netrénovali a byly rozhodnutí, že po MČR, a tedy i po skončení smlouvy končí, někteří dokonce pomýšleli i na konec kariéry. Nebýt toho druhého místa a velkého tím získaného mental boostu, tak by se nám sestava nepodařila udržet i pro tuto sezonu, a i tak to byl dost oříšek. :-D

Ste jedna z popredných organizácií, ktorá ale nie je profesionálna. Čo je kľúčom k úspechu, keď nemáte veľké mena za svojim chrbtom? Čo by si odporučil možno menším organizáciám, čomu sa vyhnúť a čo naopak robiť?

Samozřejmě na jednu stranu cítíme handicap toho, že za sebou nemáme žádného velkého investora, který by nás byl schopný posunout o ten jeden stupínek na full-time level. Každopádně postupnými krůčky i my směřujeme k profesionalizaci, i když za podpory pouze partnerů a z vlastních generovaných zdrojů (merchandising atd.) je ta cesta několikanásobně složitější. Především v CZ/SK podmínkách, kde zkrátka ty budgety nejsou takové jako v zahraničí. Tahle cesta u nás zatím vyšla pouze eSubě, za což jí patří respekt, samozřejmě měla to možná o něco jednodušší tím, že tu dlouhé léta neměla v podstatě žádnou konkurenci. Já věřím a doufám, že i nám se jednou podaří tuhle cestu napodobit a budeme stát pevně na vlastních nohou. Pokud ne a čte tento rozhovor nějaký bláznivý investor, který do toho chce jít s námi hit me in DM. :-D

A co bych doporučil menším organizacím? Asi jenom vytrvat, pokusit se být originální a hlavně nedělat to od začátku s vidinou obřích zisků. Věřte mi ten Major jen tak nevyhrajete.

IMG_4943-min.JPG

ECLOT idú ťažšou cestou k profesionalizácií Photo by ECLOT

Minulý víkend sa vám podarilo ukoristiť prvé miesto z MSR. Aké sú ambície chalanov? Play-off 1. Tipsport COOL ligy vám ušlo iba o pár bodov, chcú zopakovať úspech z minuloročného MČR?

Prvního místa na MSR si vážíme velmi, nemá to sice takovou hodnotu jako MČR. Ať už je to úrovní organizátorů, nebo tradicí, která u MSR teprve vzniká, každopádně titul Mistrů Slovenska pro rok 2020 v Counter-Strike a v Hearthstone nám už nikdo neodpáře.

Ambice kluků jsou jasné: chtějí se posouvat, chtějí vyhrávat a vesměs se shodují s ambicemi organizace. Přesně jim, ale do hlavy nevidím, takže třeba se někdo z nich chce stát prezidentem (Noobiq).

Do podzimního/letního splitu 1. Tipsport Cool ligy jsme měli v hlavě dvě věci. První, že máme v sestavě dva nováčky, kteří tuhle ligu jdou hrát poprvé a pravděpodobně budou nervózní v úvodních duelech. Druhá, že druhý split oproti tomu prvnímu nabral na síle, protože do ligy přibyly Sampi a Brute. Oba předpoklady se nám vyplnili, a proto pro nás nepostup do play-off není takovým zklamáním. Po první polovině ligy nabrali naše výkony velmi dobrou vzestupnou tendenci, což pro nás bylo hlavní. Pokud se nám dnes ještě podaří vyhrát v baráži, budeme považovat tento split za úspěšný.

IMG_4869-min.JPG

Photo by ECLOT

Tento rok sa do vášho tímu pridali dvaja menej známi hráči z tímu eEriness, Fizarezi a Morisko. Prečo ste sa rozhodli práve pre nich? Bolo to rozhodnutie hráčov, alebo ste v tom mali prsty aj vy, ako vedenie organizácie?

Myšlenka vyzkoušet Moriska a Fizu padla od Noobiqa, který se velmi dobře zná s hráči z eEriness a párkrát si s nimi i zahrál. Rozhodli jsme se tedy kluky oslovit ať s námi zkusí zahrát jeden/dva pracci a uvidíme. Bohužel ještě předtím, než od nás padl nějaký verdikt, tak si to kapitán eEriness vzal dost osobně a jejich tým vesměs rozpustil, což mě doteď mrzí, protože jsme byly připraveni to řešit konstruktivně i na úrovni organizací. Fiza a Morisko se tedy potom stejně neměli, kam vrátit, takže jejich osud byl zpečetěn. :)

Nastal v tvojej kariére zlom, kedy si to chcel zabaliť? Aké najväčšie prekážky ťa postretli?

Tak tady asi budu mluvit za všechny majitele organizací. Ano, takové chvíle zažíváte několikrát. Dost často to bývá způsobené hráči, kteří si neváží vaší práce a mají vás na salámu. V tomhle oboru je klíčové vytyčit jasné mantinely, hráče trošku vychovávat a ukázat jim cestu jak se stát tím profíkem, kterým chtějí být. Abych to ale neházel jen na hráče, stejně je jako ve všech businessech i v esportu je spousta věcí, co tě dokáže krátkodobě naštvat/demotivovat. Někdo to vydrží někdo ne, to podle mého rozděluje semeno od plevele.

WEB - Sobotný pokec queto.png

Ohodnotit

0

Komentáře

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.