Sobotný pokec #6: Matěj "Pumba" Verner

  • Martin Bukovský
  • 05. 09. 2020 19:30

Matěj "Pumba" Verner je jeden z malého súdka ľudí, ktorí svoju prácu vykonávajú v pozadí. Jeho náplňou práce observera je dať nám, divákom, kvalitný zážitok z hry. Časovo veľmi náročnú prácu zvláda bez kofeinu. V rozhovore sme sa dozvedeli jeho začiatky v esporte, až po jeho súčasnú prácu observera.

Ahoj Pumbo! Ty pôsobíš v pozadí viacerých CZ/SK turnajov ako observer, ako si sa vlastne dostal k niečomu takému?

Ahoj, to je docela dlouhá historie. Začínal jsem jako taková pomocná ruka v Iron Team Gaming, který se pak přeměnil na Dark Tigers. Po nějaké době jsem zkusil napsat Re-Loadu, jestli nehledají někoho, kdo by jim pomáhal se streamem. Dostal jsem se tak poprvé do produkce a to shodou okolností hned na For Games, kde byl při finálovém zápase eSuba vs eXtatus potřeba někdo, kdo by přepínal kamery. Bylo to hrozné, hra byla nastavená špatně, vůbec nic jsem neznal a naneštěstí se ještě k tomu eSubě povedl boost na Overpassu, který byl pak vidět všude.

41073917_325238301358786_7326808538724958208_o.jpg

Pumba (tretí zprava) spoločne s Dark Tigers na Supreme Masters 2018 Photo by Dark Tigers

Čo všetko obnáša tvoja práca?

To je různé, záleží event od eventu, jde o to jak velká je produkce a o jakou hru se jedná. Pokud se bavíme třeba o minulém MČR, kde bylo CS:GO i PUBG, tak jsem si před akcí připravoval všemožné konfigy do CS:GO a zkoušel si znovu PUBG, kde se dost věcí změnilo a moc příležitostí ho observerovat skrze rok nebylo.

Na samotné akci to je pak jednoduché, připravit si všechny PC, nastavit hru a snažit se nic moc nepokazit. Při observerování pak zachytit akci a podat to tak, aby byl divák v obraze. Není proto nutně důležité zachytit všechny killy po celé mapě, ale snažit se každé kolo budovat příběh, aby to pochopil i člověk, který CS zapne jednou za čas. Každopádně i tady platí určité prokletí jako u komentátorů a dost často se stává, že hráče spíše zabíjím (na koho přepnu, ten dostane hlavu).

Keď si porovnáš svetovú observer scénu a domácu, v čom vidíš najväčšie rozdiely?

Zas tak moc velké rozdíly tam nejsou, ale velké produkce si mohou dovolit více observerů a podle toho to pak taky vypadá. U nás většinou observeruji sám a druhého observera jsme měli jen na PZCH a MČR. Letos se snad dostaneme i na tři (směje se).

73388471_2694499787280627_3267715409192681472_o (1).jpg

Pumba (druhý zľava) súčasťou organizačného tímu AGA - Alienware Game Arena Photo by Topgaming

Máš nejaký cieľ, ktorý by si ako observer chcel dosiahnuť?

Jako observer už asi ani ne, popravdě bych se z role observera rád posunul. Začátkem roku jsem měl možnost vyzkoušet si menší zahraniční lanku, která byla hrozně super, potkal jsem spoustu nových lidí a fungovat celý event v angličtině bylo taky nové. Problém je však v tom, že velkých akcí není zase tolik a dostat se do úzkého kroužku vyvolených není tak lehké. Člověk musí být hodně aktivní v komunitě, neustále se musí snažit být aktivní na sociálních sítích a dávat o sobě vědět, to není moc pro mě. Pořád je mým snem být součástí esportu v zahraničí, ale moc to nevidím v roli observera.

No a tady u nás se už moc dál posouvat nedá. Snad jen bych si rád odobserveroval turnaj ve Svitavách, kde je super atmosféra. Měl jsem možnost si zažít jeden ročník společně s LoL sekcí DTG a bylo to fantastické. Každopádně tu není moc konkurence, která by člověka hnala dál a donutila ho se zlepšovat.

Čo okrem observovania robíš vo voľnom čase?

Většinou se snažím dostat alespoň na předposlední místo v tabulce, když hrajeme s kamarády matchmaking.

72971812_2692408450823094_219853161064562688_o (1).jpg

Pumba vo svojom živle Photo by TopGaming

Tvoja práca je náročná, nebudeme si klamať. Ako zvládaš prácu pod tlakom? Máš nejaké rituály, ktoré pred každou akciou podnikáš?

Nejsem pověrčivý, tak žádné nemám (směje se). Ale práce pod tlakem je hrozně super, protože každou chybu kterou uděláte, tak vidí diváci a vy to nemůžete vzít zpět nebo upravit v postprodukci. Navíc, dokud víte, co máte dělat, tak tam ten stres moc není, ale jakmile vám crashne PUBG na všech čtyřech PC najednou, tak pak teprve začíná panika (směje se).

Keby niekto chce začať s tým čo robíš ty, aké rady by si mu na začiatok dal? Poprípade akým chybám by sa mal vyvarovať?

Důležité je vydržet. Hlavně v době u DTG nám psalo několik lidí, kteří chtěli začít komentovat, psát články nebo nějak pomoct a zapojit se do esportu, ale po dvou týdnech se po nich buď slehla zem, nebo napsali, že nemají čas. Pokud by někdo chtěl zkusit observerování, tak doporučuju začít na ESEA zápasech, vyzkoušet si to a po nějaké době třeba zkusit napsat menším organizátorům, jestli někoho nehledají.

Chcel by si niečo na záver odkázať?

Asi jen poděkovat všem lidem, které jsem měl za tu dobu možnost potkat. Největší díky pak patří Hurvajsovi, který mě kdysi vzal do ITG a prakticky celou dobu mi pomáhal. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem kdysi napsal právě jemu a on se rozhodl mi dát šanci.

Ještě bych pak rád zmínil Michalse, který se stará o veškeré PLAYzone streamy, odvádí neskutečný kus práce a moc lidí o něm neví.

78293429_3553658157979497_7937442159664300032_o.jpg

MČR očami observera Photo by Mistrovství ČR v počítačových hrách

Ohodnotit

0

Komentáře

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.