Sobotný pokec #8: Michal "bordel" Weiss

  • Martin Bukovský
  • 03. 10. 2020 19:15

Michal "bordel" Weiss pôsobil na našej scéne dlhé roky. Po minuloročnom Mistrovství ČR sa rozhodol ukončiť svoju hráčsku kariéru. Tá bola plná viacerých popredných umiestnení. Najviac si ich zažil pod farbami organizácie eEriness, v ktorej vedení pôsobí do dnešného dňa. Pomedzi prstami mu prešlo veľa mladých talentov, ktorí si od neho zobrali veľa skúseností, ktoré dokázali implementovať do svojej hry. Medzi jeho najväčie úspechy patrí MČR 2012, kde sa stal vicemajstrom, či MČR 2015, kde sa mu podarilo ukoristiť 3. miesto.

Ahoj Bordel. Nedávno si na MČR 2019 spoločne s eEriness ukončil svoju bohatú hráčsku kariéru a presunul si sa do vedenia organizácie. Čo je teraz tvojou každodennou prácou v eEriness? Nerozmýšľal si nad kariérou trénera?

Čau čau, ve vedení eEriness víceméně figuruji už 4 roky, role je taková všeobecná a někdo by mohl říct, že jen do všeho občas kecám, aby eEriness razilo svoji cestou a drželo si svého image sympatického outsidera. Coachovaní jsem zkoušel u ROG.SQUADu, job to byl dobrý, jen nemám jakousi důvěru, že hráči u nás jsou schopni poslouchat někoho jiného kromě sebe.

A čo Valorant? Nedávno viacero pro hráčov otvorilo otázku hornej hranice hráčskych kariér a niektorí si vedia predstaviť hrať aj do štyridsiatky. Nerozmýšľal si, že by si dal ešte poslednú šancu práve Valorantu?

No na Valorant jsem se rozhodně kouknul a momentálně ho zkouším trochu hrát, ale je to těžké, i když je to nová hra, tak komunita, turnaje a celkově Valorant esport ekonomika se teprve buduje - čili bych musel investovat minimálně dva roky a to nevím, jestli do toho ještě chci dát tolik času - na druhou stranu “díky” covidu je teď času dostatek. Ale složit nějakou schopnou pětku lidí je náročné, to jsem víceméně dělal na CSGO scéně 12 let v kuse - vyhmátnout pár mladíků, dostat se do nějaké topky a pak si je nechat ukrást top týmy u nás (což je přirozený koloběh každé scény - nicméně naštve).

39027465_667908616877086_7739520106635460608_o.jpg

eEriness na Grunex Challenge 2014 (zľava: Luka5 Neci Bordel nub1um Striker) Photo by Grunex

V marci (březnu) sa vám podarilo nájsť tím s hráčmi ako Zajda, či Fizarezi a Morisko. Z druhej Tipsport COOL ligy ste sa prebojovali do prvej a taktiež sa vám podarilo dostať do Sazka eLEAGUE. Práve v Sazke ste nedávno dokázali vybojovať mapu proti profesionálnemu tímu Entropiq. Si osobne spokojný s výsledkami vašej zostavy? Predsa len, pokračujú ako keby v tvojich krokoch.

CSGO sekce to určitě dobře rozjela, postoupila jak do Tipsport COOL ligy, tak i do SAZKA eLEAGUE, bohužel pak sestavu vyrabovali ECLOT a nálada trochu opadla - nicméně kluci bojují dál a jejich výsledků si ceníme.

Za tvoj prvý väčší úspech sa dá považovať play-off na Prague Challenge 2013, kde ste sa umiestnili ako 2. najlepší CZ/SK tím po prehre na Anexis v play-off. Hra bola vtedy úplne iná a aj atmosféra na LANkách bola taktiež dosť iná. Ako by si zhodnotil tento turnaj? Máš z neho nejaký vtipný zážitok?

To už je dost dávno… To byla doba District Prague lanek, kdy vznikla fajnová herna v Praze a vypadalo, že to tu dost rozjedou - což i potvrdilo oznameni Prague Challenge 2013 Lanky, která přitáhla pár top evropských týmů a mixů. Turnaj byl rozhodně skvělý jak po organizační stránce, tak i po herní, kdy jsme si zahráli s NaVi nebo Anexis, se kterými jsme měli zajímavou bitvu, kdy za vyrovnaného stavu na staré Mirage (2013 byl poslední rok, co se mi líbila Mirage) nám crashnuli tři počítače a bot tehdy nebyl, a tak enemy dostali po restartu více peněz, než by měli a z našeho pohledu to obrátilo trochu zápas, čili to není moc vtipný zážitek, ale i tak to byly dobré hry.

Bordel sa v drese eEriness účastnil aj medzinárodnej LANky Prague Challenge v roku 2013 Photo by HLTV.org

Za tie roky ti prešlo pomedzi prsty veľa hráčov. Kto bol pre teba najlepší spoluhráč? A v kom vidíš najväčší talent?

Jelikož jich bylo fakt hodně, tak je to těžké říci,čili to asi vezmu na etapy/týmy. Nejlepší časy byly buď na začátku v eXtatusu s Robutkem (Ketubor), Eriness (2012-Luka5,Neci,Striker,nub1um) a nebo předposlední eE sestava (Blade,hazard,tms1k,twist) a milion dalších sestav co jsme skládali s Necim. Ohledně největšího talentu nevím.. z celké CZ/SK scény je to frozen - i když se dá říct, že už je za vodou a na top úrovni, tak teď teprve nastává jeho čas, jestli z něj dokáže být CSGO legenda či ne. Ohledně stávajících hráčů u nás je to zatím bída, jsou tu sice skvělí hráči jako zedko,beastik,neofrag,fredi atd., ale to jsou hráči, kteří se na té scéně už pohybují pár let a asi jim prostě něco chybí. Já zastávám názoru, že pokud po 2-3 letech nepronikneš do světa, tak se asi musíš smířit, že se to nestane a nebo se kouknout, jestli si vůbec zatím šel,co jsi pro to udělal atd.

38928963_667908620210419_9171157625516064768_o.jpg

Momentka eEriness na ASUS Finals 10 Photo by HITPOINT

Keďže patríš medzi prvotnú generáciu našich domácich hráčov, ako by si porovnal časy zpred 10 rokov s tými dnešnými? Vynechajme tú “profesionalizáciu”, boli vtedy vzťahy priateľskejšie, vydržali vtedy tímy dlhšie?

Asi ano, ikdyž týmy se rozpadaly a tvořily pořád stejně, to není nic nového u nás ani ve světě. Jen dneska je tam ta vidina, že si půjdeš do světa vydělat ranec a málokdo se objektivně podívá, jestli na to má a když ne, na čem musí zapracovat. Z toho hlediska je to jiné a myslím si, že hodně hráčů vidí svůj tým jen jako prostředek, jak se ukázat a pak být zvolen do top týmů. Tehdy ta týmová mentalita/soudržnost, že to společně někam dotáhneme, byla častější. Ale zase to mohl být jen dopad toho, že světová úroveň nebyla tehdy tak financována, mezinárodní týmy neexistoval, atd...

Čo považuješ za najväčší úspech svojej kariéry?

Jelikož jsem nic nevyhrál, tak asi nic. Víceméně jsem tomu nikdy osobně nedal tolik času/disciplíny tréninku, abych si řekl "Tak a teď jdu pro". Vydařené turnaje, které zmíním, mám dva. První je MČR v CSGO 2012, kde jsme skončili druzí (jak říkam - vícemistři), kdy jsme měli totální ego down neboť jsme po skupinách padli do LB. No a pak nám Guardian posílal týmy do LB a my je vyřazovali. Druhý výborný turnaj byl MČR 2015 za eXtatus kde jsme skončili 3., což je tedy můj největší úspěch. Ve statistikách jsem byl sedmý , mezi wipaři druhý. To byl můj herní peak, pak už to šlo z kopce až k éře eEriness s Blade-hazard-tms1k-twist, kdy jsme hráli celou sezónu opravdu pěkně na TOP3 u nás.

12357081_1033198836702580_4446114694866494470_o.jpg

Bordelovi sa podarilo ukoristiť 3. miesto na MČR 2015 Photo by eXtatus

Teraz už nehrávaš tak intenzívne ako predtým. To ti určite vytvorilo veľa voľného času. Kam ho investuješ? Máš nejaké záľuby aj mimo hrania?

Několik let hraji amatérský futsal, což mi teď doničilo kolena. Proto jsem si v dubnu pořídil kolo a jezdím co to jde, teď jsem např. jezdil po Rychlebských stezkách na trailech. To bylo docela fun, ale pro mě, jako týpka většího vzrůstu, je to nutný pohyb po těch X letech za PC.

Chcel by si na záver niečo odkázať?

Fanděte eEriness! A pokud to s hraním myslíte vážně, tak tomu musíte dát ten čas, trénink a disciplínu. A nebo to berte prostě jako hobby/koníček, na tom není vůbec nic špatného, ale nezapomeňte se u toho rozvíjet i mimo esport - škola, sport aj.

WEB - Sobotný pokec queto.png

Ohodnotit

0

Komentáře

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.