Straty v roli on-line coache? Přichází první CS škola u nás!

  • 12. 05. 2023 15:00
Zdroj titulní fotografie: Straty/CSPRO.cz

Online coaching je téma, které je u nás na CZ/SK stále ještě relativně v plenkách a pokusy o něj vždy v nějaké formě přišly, avšak většinou pak následně i odešly, přičemž v zahraničí je tento koncept už v zaběhlejší formě poněkud běžnou záležitostí.

Po delší době přichází projekt, který vypadá nadějně a slibuje dlouhodobou vzdělávací formu pro každého, od nováčka až po ty úplně nejpokročilejší hráče, a to v provedení edukativního vzdělávacího procesu, který by měl připomínat školu jako každou druhou, dálkovou formou.

Vyzpovídali jsme Matěje "Straty" Cihláře, aby nám blížíci se projekt více přiblížil a zodpověděl nám na naše zapeklité otázky, které si pro něj naše redakce připravila.

Ahoj Straty, v poslední době se tvé jméno nese ve spojení s Counter-Strike školou, kterou zakládáš, a to především pro CZ/SK hráče. Mohl bys nám tento svůj projekt ve zkratce představit?

Ahoj, děkuju moc za rozhovor. CSPRO.cz je první škola u nás zaměřená přímo na Counter-Strike. V rámci naší akademie mají studenti přístup k exkluzivnímu obsahu od trenérů, ale také i ke speciálním tréninkovým mapám a serverům. Pořádáme živá vysílání s profesionálními hráči, nabízíme individuální coaching pro naše studenty a pomáháme jim dosáhnout jejích cílů v oblíbené hře. Zakládáme si na motivovaném, ale přátelském kolektivu a dlouhodobé spolupráci mezi trenéry a studenty.

Jak vznikl nápad založit školu v CS právě na CZ/SK scéně?

Tento nápad jsem měl odjakživa. Tvořím naučný content na Youtube, pohybuju se mezi pro hráči a sleduju většinu turnajů. Pár podobných projektů na naší scéně už vzniklo a se všemi jsem spolupracoval, ale nikdy mi tyto školy nepřišly dostatečně efektivní. Problém totiž je, že dlouhodobě chybí zázemí, kde by se mohli talenti rozvíjet pod vedením někoho zkušeného a kde by mohli networkovat. Jasně, jedna hodina s trenérem je super, ale ten kdo to myslí vážně, chce být součástí komunity a najít si tým, chce na sobě pracovat pravidelně a ne jen jednu hodinu. Před půl rokem jsem začal konečně pracovat na konceptu vlastní Counter-Strike školy a teď po spuštění jsem z ní stejně nadšený jako všichni studenti, kteří se přidali hned na začátku.

Při propagaci tohoto projektu jsi se zmínil především o jménech profesionálních hráčů na naší domácí scéně. S jakými jmény mohou vaši studenti počítat v roli učitelů?

Ano, na naší scéně je spousta profesionálních hráčů, kteří strávili celý život hraním a mohou snadno předat svoje zkušenosti. Kromě mě se o naučný obsah v akademii starají také hráči zur1s z Enterprise, capseN, kterého znáte z Entropiq nebo Dynamo Eclot a Crowiee, který hraje poloprofesionálně v řeckém týmu Anorthosis.

16-9-1.png

Aktuální trenéři v rámci projektu CS školy CSPRO.cz Source: Straty/CSPRO.cz

Jména vypadají zajímavě! Otázkou však je, plánujete do budoucna přidat další jména a případně jestli bys napověděl kdo by to mohl být?

Určitě jsou potřeba další trenéři a se spoustou lidí jsem ve spojení. Chci aby každý učil to, čemu rozumí nejvíc, a proto hledám experty v každém z oborů. Nápovědy vám nedám, ale máte se na co těšit, teprve začínáme. 🚀

Škola v Counter-Striku je velmi zajímavý koncept, jak moc si myslíte, že můžete hráčům pomoci posunout se dál a hlavně v jakých ohledech?

Může to znít trochu crazy, ale v budoucnu bychom měli pokrýt všechny směry týkající se Counter-Strike. Všechny témata, která chceme rámci CSPRO akademie vysvětlit jsou: Gameplay, Nastavení hry, Mentalita, Skiny a investice, Esport a profi hraní, Komentování. Uděláme všechno proto, abychom studentům pomohli dosáhnout jejich cíle, na který se každého ptáme hned na začátku. Vše se ale odvíjí od jejich práce, neumíme dělat kouzla, jen poradíme a předáme know-how, které jsme spolu s dalšími trenéry sbírali desítky let.

Pro jaké hráče je škola CS určena? Dokážete pomoci i zkušenějším hráčům se posouvat kupředu, nebo je určena hlavně nováčkům?

Nejdůležitější pro nás je, abychom studentům přinášeli obsah, který na YouTube jen těžko zadarmo najdou a proto bych řekl, že je nyní akademie spíše pro pokročilejší a zkušené hráče. Cílem je však pomoct všem úrovním. Osobně teď pracuju např. na kurzu “Jak se dostat co nejrychleji ze silveru.”, který je naopak určen úplným začátečníkům.

Většina hráčů však nyní obrací svou pozornost na CS 2, který by se k nám měl dostat oficiálně už teď v létě. Jaké máš osobně ty pocity z příchodu CS 2 a změní se s příchodem právě tohoto updatu něco ve vašem projektu?

Counter-Strike 2 pro nás bude určitě výzva, zejména proto, že jsme spustili vlastní tréninkové workshop mapy a servery a stále není jisté, jakým způsobem proběhne jejich migrace na nový engine. Obsah samotný se snažíme plánovat tak, aby byl přechod z CS:GO na CS2 co nejvíce plynulý a neovlivnil CSPRO školu negativně. Naopak doufám, že s příchodem nového CSka dorazí i spousta nových hráčů.

screem-0.png

První vypuštěná workshopová mapa v rámci projektu CS školy CSPRO.cz Source: Straty/CSPRO.cz

Jaké máte cíle do budoucna právě s CS školou, budete se snažit navázat spolupráci se školami nebo s nějakým akademický týmem, které se na CZ/SK začínají budovat stále víc a víc?

Momentálně navazujeme spolupráce s amatérskými i profesionálními ligami u nás a aktovně vyhledáváme příležitosti, které by mohly pomoct tuzemským hráčům. Plán je ale momentálně jasný - rozšířit základnu motivovaných studentů a vytvořit pro ně to nejlepší zázemí k růstu a zlepšení.

A konečně, pravděpodobně otázka, která bude zajímat nejvíce lidí, jakou cenu musí hráči zaplatit, aby mohli využívat a být součástí vaší CS školy?

Aktuálně se mohou hráči do CSPRO akademie připojit za cenu 10eur/měsíčně, která jim zůstane až do zrušení předplatného. V červnu (jún) však bude končit “early access” režim a cena se bude zvedat. Pokud vás už teda nebaví jen pořád dokola hrát zápasy, ale chcete na sobě začít makat, radši bych to neodkládal. Je čas získat váš vysněný rank.

336784849_183531817767995_6964535437304024783_n.png

Projekt CSPRO.cz, první CS škola u nás Source: Facebook @CSPRO.cz

Ohodnotit

0

Komentáře

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.