Vysoce profilované skandály s ovlivňováním výsledků zápasů zdá se nadále otřásají světem esportu.
Tentokrát vyšlo na základě portálu gameinside.ua najevo, že byly organizovány turnaje, kde byly všechny výsledky předem dohodnuté a účastníci možná ani nebyli skutečnými hráči. Zákazník byl dle všeho ochoten za takové aktivity zaplatit až 480 000 dolarů ročně, což poodhaluje temný trh falešných zápasů v CS2.
Jak funguje falešný esport?
Až donedávna diváci i odborníci pochybovali o existenci tak rozsáhlých korupčních schémat. Jak se však ukázalo, 322 ligy (tedy falešné turnaje) jsou organizovány systematicky a jedinou podmínkou jejich „legitimity“ je to, aby se objevily na Liquipedii. Ostatní zdroje se těchto turnajů obvykle neúčastní, protože vyžadují potvrzení férovosti soutěže.
Nabídka, která přišla, spočívala v vytvoření pravidelné ligy s 24 sezónami ročně, kde by všechny týmy byly plně kontrolovány zákazníkem. Jinými slovy, kdokoliv by mohl hrát místo skutečných hráčů a všechny zápasy by měly předem dohodnutý výsledek. Za to byla 322-mafie ochotna platit od 10 000 do 20 000 dolarů za sezónu, což v ročním ekvivalentu činí až 480 000 dolarů.
Trh s 322 turnaji a jeho nebezpečí
To je jen další důkaz, že ovlivňování zápasů se stalo velkým byznysem, na kterém nevydělávají pouze hráči, ale i samotní organizátoři. Již dříve existovaly případy, kdy se takových turnajů účastnily ukrajinské organizace, avšak poprvé byla přímo podána nabídka stát se součástí tohoto schématu.
Je zřejmé, že takové ligy existují výhradně za účelem zisku z kurzových sázek. Sázkové stránky, které tyto zápasy umožňují, si buď nejsou vědomy jejich falešné povahy, nebo nad tím záměrně přivírají oči kvůli vlastnímu profitu.
Pokud uvidíte turnaj na Liquipedii, ale nenajdete jej na jiných platformách, může to být jasný signál, že jde o podvodný turnaj. Prize pooly v těchto soutěžích často přesahují 5 000–10 000 dolarů, zatímco skutečné příjmy jsou mnohem vyšší díky manipulaci se sázkami.
Fakt, že organizátoři zmanipulovaných zápasů jsou ochotni platit tak obrovské částky za legalizaci svých podvodů, jen zdůrazňuje rozsah problému. Esportová komunita by měla být obzvláště opatrná vůči turnajům, které působí podezřele, protože 322-mafie rozšiřuje své aktivity.