Už před začátkem jara se vědělo, co je potřeba, aby sezóna byla úspěšná – dostat se na MRQ a následně na Major, který se hraje tento rok hraje v červnu.
ÚVOD
Minulé RMR bylo vrcholem domácího cska – tři týmy bojující o Major a spousta fanoušků sledující turnaj v Šangaji. Z toho dva týmy s ambicí dotáhnout to až na main event. SINNERS i Dynamo Eclot byly blízko historického úspěchu a mohly se stát prvními Cz/SK týmy, kterým by se to podařilo. První jmenovaný byl doslova na dosah – poslední mapa a velký náskok proti Cloud9, bohužel, jak to dopadlo, víme. Dynamo bylo kousek od připsání výhry nad Fnatic – s náskokem v prodloužení a opět zahozenou šancí. Nakonec z toho byl opět smutek pro oba týmy. Hezký výkon, který nakonec předvedli všechny tři týmy, ale bohužel bez úspěchu. Jestli je něco, co by domácí counter strike posunulo na další úroveň a přineslo nové fanoušky, je to účast českého nebo slovenského týmu na majoru. Další sezóna přinesla již zmíněný cíl v podání MRQ a boj o VRS body ve všech možných turnajích. Dynamo Eclot začalo trochu výš v žebříčku, avšak oba týmy se nacházely v dobré pozici, aby dostaly několik zajímavých pozvánek.
Změny před sezonou
Po neúspěšné kvalifikaci opět přišlo několik kroků zpět. SINNERS vstoupili do nové sezóny bez své stálice, Oskara, a také o místo v hlavním týmu přišel Majkyy. Místo nich se v hlavním týmu objevil Zedko, který se po konci v Sampi vrátil zpět do SINNERS.
Hlavní úkol byl najít nového AWP, kdy SINNERS vsadili na mladého Pepa. Konec spolupráce mezi SINNERS a osakrem je jednoznačně dobrou věcí pro obě strany a mělo to přijít už dříve. Náhrada v podobě Pepa působí jednoznačně dobře a sázka na dravé mládí byla už potřeba. Výměnu Majkyy za ZEDKA jde pochopit, avšak nabízí se otázka, zda nebyla možnost i zde jít do nějaké mladší a riskantnější varianty, než opět cestou návratu bývalého hráče. Další velkou změnou byla změna trenéra; po dlouhé době u SINNERS skončil Tomkeejse a nahradil ho Bfull. Jaký efekt bude mít tato změna, si budeme muset počkat, avšak nový impuls do týmu je určitě dobrou změnou.
Dynamo Eclot provedlo také výrazné změny a vrátilo se opět ke komunikaci v češtině a slovenštině. IGL v podobě Kreaze a rifler Blytz v týmu skončili a místo nich byl tým doplněn o Eliva a M1keyho. M1key, který patřil v zimní přestávce k horkému zboží, byl jednoznačně nejlepší volbou, tak aby Dynamo nepřišlo o firepower. Nahradit Kreaze je složitější a eLiVe to v novém angažmá nemá jednoduché, avšak trh s domácími IGL moc na výběr nenabízí, takže se Dynamo Eclot nedá divit, že vsadí na jistotu.
Proč to tedy nakonec nevyšlo a oba týmy skončily pod čarou?
Dynamo Eclot
Se nacházelo na jaře ve skvělé pozici – ještě dva měsíce před uzávěrkou pozvánek bylo na dvacátém místě v Evropě. Když se podíváme postupně na všechny ranked turnaje od února, uvidíme spoustu promarněných situací.
CCT 17, první turnaj ze série, kde Dynamo dostalo pozvánku přímo do playoff. První zápas vyhrálo nad Spirit Academy, následně však prohrálo s týmem 500. V RES Showdown 1 Closed Qualifier – kvalifikaci na turnaj od Blast Dynamo uhrálo jednu výhru nad týmem Nexus a vypadlo po prohře s týmem 9INE. CCT 18 přineslo krásnou výhru nad Fnatic, bohužel následovanou prohrou s velkým soupeřem 9Pandas. CCT 19 nabídl opět zápas s Fnatic, tentokrát skončil těsnou porážkou. CCT 20 přineslo drtivou porážku od 500.
Neúspěch v uzavřených kvalifikacích
Následně přišla uzavřená kvalifikace na PGL Bucharest – dvě výhry a dvě prohry a vypadnutí v brzké fázi. Galaxy Battle 2025 STARTER a úspěch Dynama v podobě důležitých dvou výher nad OG a Passion UA, sice následovanými těsnou prohrou s Aurorou, avšak dobrý turnaj z pohledu Dynama.Klíčové ale byly turnaje na přelomu března a dubna, které rozhodly – kvalifikace na PGL Astana a prohra s týmem Wildlotus, a následně Iberian Soul, znamenaly velkou ztrátu bodů a propad o sedm pozic v žebříčku.
Rozhoudnout se mělo v uzavřené kvalifikaci na LAN v Kataru. Dynamo Eclot se utkalo ve skupině s týmy Nexus, BetBoom GTZ, Partizan a ENCE a ze všech zápasů vyhrálo pouze ten s GTZ. Čtyři prohry odsoudily domácí organizaci k pádu o sedm pozic ve světovém žebříčku. Následná prohra ve finále Tipsport Cup Spring proti SINNERS jen potvrdila, že Dynamo Eclot zůstalo pod čarou.
Proč skončilo Dynamo Eclot mimo postupovou matematiku?
K neúspěchu odsoudily pardubickou organizaci špatné výsledky v posledních turnajích a kvalifikacích, kde předváděla tragické výkony. Navíc se k tomu přidala neschopnost dostat se v turnajích dostat dál a připsat si třeba čtyři výhry za sebou. V neprospěch hrálo také to, že Dynamo postupně týmy přeskakovaly právě díky tomu, že se dokázaly dostat do finále, tak jako třeba Apogee nebo BC.Game. Pokud se Dynamo Eclot bude chtít podívat na druhý Major v roce, bude muset zapracovat na konzistentnosti a schopnosti předvést kvalitní výkon v ranked turnajích.
SINNERS
Vstupovali v trochu horší pozici, která jim však stačila na pozvánku do CCT turnajů. U této organizace začínáme o turnaj dříve a zaznamenáváme zmatek organizátorů v invite procesu. CCT 16, první turnaj podle nových Valve pravidel,týmy měly být pozvány na základě Valve Rankingu. Bohužel se turnaj stal kvůli špatnému pozvánkovému procesu, kdy bylo několik týmů vynecháno unranked, a tak se body přestaly započítávat do žebříčku. SINNERS v turnaji skončili až před branami finále, ale tím, že byl turnaj unranked, ztratili pořádnou dávku bodů, které jim v konečném důsledku chyběly – na to poukazuje na platformě X i Milan Hýbl, CEO SINNERS. Když se na turnaj podíváme podrobněji, je zřejmé, že jeho ranked status byl odebrán právem, neboť nesplnil několik podmínek v rámci invite procesu. Pár týmů, včetně Dynama Eclot, bylo vynecháno úplně – a to bez udání jakéhokoliv důvodu. O změně typu turnaje z ranked na unranked se vědělo ještě před prvním zápasem, takže jakékoli spekulace tímto směrem jsou zbytečné a vše proběhlo v rámci zachování co největší férovosti. Škoda pro SINNERS to byla, avšak pokud chtěli postoupit na Major, příležitostí bylo ještě spoustu.
Další CCT turnaje
Následovaly čtyři další CCT turnaje, kdy SINNERS měli vždy pozvánku do skupinové fáze a velkou příležitost získat spoustu bodů do VRS, avšak nebyli schopni ani jednou postoupit ze skupiny – skončili dvakrát se skóre 1–3 a dvakrát se skóre 2–3. Pokud hledají SINNERS důvod, proč nejsou v MRQ, je to neschopnost dostat se alespoň do playoff jednoho ze čtyř turnajů.
Následně přišla podařená kvalifikace na PGL Bucharest, kde si SINNERS vyšlápli na slavnou organizaci BIG a byli blízko postupu. Nakonec i přes vítězství na domácí LAN skončili těsně pod čarou – což znamená, že toto MRQ se obejde bez domácích zástupců.
Jak to vypadá s šancemi pro zbytek sezony?
Pozice SINNERS je však pro boj o následující Major výhodná. Tým už bude sehranější a díky vítězství na domácí LAN se v žebříčku posunul na vyšší pozice, které do další části sezóny zaručí přísun kvalitních invitů. SINNERS navíc drží v rukávu další trumf – ESL Challenger League, která se do Valve Rankingu započítá až po svém úplném skončení. SINNERS si v ní připsali spoustu výher nad kvalitními soupeři a nacházejí se v nejlepší pozici zaútočit na postup do ESL Pro League.
Pro domácí scénu je to velká škoda, že ani jeden tým RMQ nedosáhl úspěchu, avšak na příští Major by měly být organizace lépe připravené a možná se konečně dočkáme Major stickerek.